Oszczędności w budżecie domowym - cztery podstawowe zasady

Wiele mówi się o tym, że podstawowym krokiem w oszczędzaniu jest stworzenie budżetu domowego i skrupulatne trzymanie się zasad stworzonych wokół niego. Na czym najłatwiej oszczędzać by nie mieć wrażenia ciągłego zaciskania pasa?

1. Jedzenie

W oszczędnościach związanych z żywnością nie chodzi o to, by zaprzestać kupna ulubionego produktu tylko i wyłącznie dlatego, że jest droższy. Oczywiście, jeśli można się bez niego obejść to najrozsądniej byłoby zrezygnować, ale czym jest życie bez małych przyjemności? Pierwsza zasada – jedz w domu własnoręcznie przygotowane dania. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, chociażby ze względu na brak umiejętności kulinarnych, to warto w pobliskiej restauracji dowiedzieć się o karnety na obiady, dzięki temu koszt w skali miesiąca zmniejszy się o sporą kwotę. Ponadto warzywa i owoce warto kupować na targu, ze względu nie tylko na cenę, ale również jakość i świeżość produktów. Najlepszym rozwiązaniem jest też planowanie tygodniowego, lub chociaż kilkudniowego jadłospisu, dzięki temu powstrzymamy się od kupna zbędnych rzeczy.

2. Energia

Oszczędzanie energii to kwestia wpojenia sobie kilku nawyków: gaszenie światła, telewizora lub radia po wyjściu z pokoju, używanie jednego sprzętu w danym momencie, czy pranie po nazbieraniu pełnego bębna pralki. Diody świecące się np. na telewizorze oznaczają że jest on w stanie czuwania a więc cały czas pobiera energię, dlatego tak ważnym jest wypinanie nieużywanych sprzętów z gniazdka. Włączenie i wyłączenie komputera zabiera mniej energii niż np. godzinne oczekiwanie na ponowne użytkowanie. Dobrze jest też zainwestować w energooszczędne przedmioty, chociażby świetlówki, które pozwalają zużywać nawet 5-krotnie mniej energii w porównaniu do zwykłej żarówki, czy też sprzęt AGD o wysokiej klasie oszczędności energii.

3. Woda

Można oczywiście zainwestować od razu w baterie bezdotykowe lub inne oszczędzające wodę urządzenia, jednak nie jest to konieczne jeśli stosujemy kilka zasad. Mycie zębów, golenie, itp. powinno odbywać się przy wyłączonej wodzie, ponieważ każdorazowo możemy stracić nawet kilkadziesiąt litrów wody. Kapiący kran lub spłuczka też naraża nas na dodatkowe koszta generując dziennie kolejne litry strat. Trzeba również unikać zbędnego spuszczania wody w toalecie np. przy wyrzucaniu chusteczki higienicznej.

4. Transport

Na osiedlowych parkingach możemy zobaczyć mnóstwo stojących aut. Z jednej strony to ogromna wygoda dla użytkowników, z drugiej zaś dające się we znaki koszta i coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Jednym wyjściem będzie zakupienie instalacji gazowej której założenie bardzo szybko się zwraca. Ludziom bardziej otwartym na towarzystwo spodobać może się możliwość jeżdżenia wspólnie ze znajomymi, np. do pracy, na uczelnie, bądź z użytkownikami strony internetowej np. “blablacar” -oferującej usługi właśnie wspólnych podróży. Dobrą alternatywą w dobrze skomunikowanych miejscach pozostaje komunikacja miejska, którą w wielu przypadkach można przejechać spod samego domu w bliskie okolice firmy. Codzienna jazda pociągami/autobusami, etc. wyjdzie taniej, jeśli zakupimy miesięczny czy kwartalny karnet, czasem jest możliwość zakupienia opcji łączącej obydwa środki transportu na jednym bilecie. Natomiast najlepszym pomysłem jest skorzystanie z roweru dbając równocześnie o ekologię, wydatki i zdrowie. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taki środek transportu lub w danym dniu wyklucza go pogoda.

Najważniejszym jest jednak by każdego dnia, konsekwentnie dokonywać świadomych wyborów między tym co jest naszą potrzebą, a tym co nazwiemy chwilową zachcianką.

Zobacz także:

Inwestowanie czy oszczędzanie?

Inwestowanie od oszczędzania różni się przede wszystkim tym, iż zamiast zbierać i odkładać zarobione pieniądze, „wydajemy” je na poczet czegoś co mamy nadzieje zwiększy nasze zasoby finansowe. To wie każdy uczeń, jednak czego nie uczą nas w szkole?

Dyrektywa BRRD

Wokół dyrektywy pt. „Bank Recovery and Resolution Directive” (BRRD) panuje dość duże zamieszanie, bowiem mówi ona o wprowadzeniu możliwości okradania obywatela z jego depozytu bankowego. Decyzja o wprowadzeniu tzw. mechanizmu bail-in odnosi się do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej i jest odpowiedzią na kryzys finansowy z 2008 r., a pomysł oparty jest na rozwiązaniach zastosowany

Ubezpieczenie dla biegaczy

Do napisania tekstu skłoniło mnie pewne spotkanie podczas treningu. Poznałem biegacza, z którym po dłuższej wymianie zdań zeszliśmy na temat pracy i tego czym się zajmujemy. Wtedy mój rozmówca zadał mi pytanie: “Mariusz, jako doradca powiedz mi, czy dla biegaczy jest jakieś ubezpieczenie?”.